Wydawać by się mogło, że trudno nie mieć świadomości o byciu zadłużonym. Istnieje jednak pewne ryzyko, że zostaniemy obciążeni daną należnością w wyniku oszustwa finansowego i po jakimś czasie spotka nas niemiła niespodzianka. Warto wobec tego cyklicznie upewniać się, że nie mamy żadnych długów. Jak to sprawdzić – w dodatku za darmo?
Gdzie można sprawdzić swoje zadłużenie za darmo?
Można wskazać kilka przedsiębiorstw, w których dowiemy się o swoim ewentualnym zadłużeniu. Przykładowo w Biurze Informacji Kredytowej (BIK-u), gdzie kumulowane są dane dotyczące kredytów. Jeżeli mamy jakiekolwiek finansowe zobowiązania czy należności wobec banków, firm pożyczkowych oraz SKOK-ów, to po kontakcie z BIK-iem z pewnością się o tym dowiemy. Sama rejestracja w BIK jest do tego stuprocentowo bezpieczna.
Krajowy Rejestr Długów gromadzi informacje o zadłużonych osobach prywatnych oraz przedsiębiorcach. Są jednak określone progi, od których zawierane są te dane. W przypadku osób prywatnych minimalna kwota zadłużenia to 200 złotych. Jeśli chodzi o przedsiębiorców jest to suma 500 złotych. Ponadto warto mieć także na uwadze zasoby polskich baz dłużników: Krajowego Biura Informacji Gospodarczej, Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych czy Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.
Jak pobrać za darmo raport BIK i Biur Informacji Gospodarczej?
Być może dla wielu osób będzie zaskakujące, że nie mamy nieograniczonego dostępu do naszych danych finansowych, które gromadzi BIK. Aby otrzymać taki raport, należy wykonać kilka czynności. Kopia Danych udostępniana jest przez BIK bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Wniosek o jej udostępnienie można złożyć osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Kopię Danych otrzymasz w ciągu 30 dni w formie wydruku, jeżeli składałeś wniosek go osobiście lub tradycyjną pocztę. Jeżeli aplikowałeś przez stronę bik.pl, to informacje pobierzesz w formie elektronicznej.
W przypadku Biur Informacji Gospodarczej należy założyć konto na stronie danego BIG. Następnie w formie skanu lub zdjęcie dokumentu tożsamości przesłać dokument do weryfikacji. Po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji usługi pobierania raportów będzie można pobrać raport z informacjami finansowymi.
Czemu dobrze raz na jakiś czas sprawdzić swoje zadłużenie?
Możemy być niezwykle ufni wobec samych siebie i na bieżąco kontrolować wydatki, niemniej każdy z nas jest tylko człowiekiem i może nastąpić przeoczenie czegoś lub popełnienie błędu w wyniku nieuwagi. Dlatego czysto profilaktycznie, dla formalności i pełnego spokoju, warto od czasu do czasu sprawdzić swoją sytuację finansową i czy nie obciążają nas jakieś należności.
Poza tym mogą się zdarzyć błędy ze strony osób trzecich i zupełnie przypadkowo, przez pomyłkę zostanie nam przypisany dany dług. Inną sprawę stanowi działalność przestępców. Mogą skutecznie wyłudzić kredyt i wziąć pożyczkę na nasze nazwisko, o czym dowiemy się długo po fakcie, gdy zostaniemy poinformowani o obowiązku spłaty długu.
Ponadto kontrolowanie historii kredytowej jest istotne pod kątem przyszłych inwestycji i ubiegań o otrzymanie pożyczki, nawet jeżeli istnieją pożyczki bez BIK. Jeżeli wykazujemy systematyczność w spłacaniu rat, we współpracy z nami nie wynikają żadne kłopoty i jako kredytobiorcy nie jesteśmy problematyczny, to tym skuteczniej budowana jest nasza zdolność potrzebna do otrzymania kredytu hipotecznego.
Czy warto płacić za raporty i alerty BIK?
Możemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani i zyskamy szansę na to, aby w porę zareagować, jeżeli otrzymamy alert BIK. Banki oraz instytucje pozabankowe lubią przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu lub pożyczki sprawdzić danego klienta w bazie dłużników. Jeżeli zostanie złożone o nas zapytanie w BIK lub BIG InfoMonitor, to usługa alert BIK natychmiast o tym poinformuje.
W przypadku, gdy nie ubiegamy się o żaden kredyt, takie powiadomienie wzbudzi w nas wątpliwości i będziemy mogli zareagować na zaistniałą sytuację. BIK ma w swojej ofercie szereg pakietów, z których mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy czy administracje publiczne. Naturalnie jest to usługa płatna i nie można z niego skorzystać za darmo nawet przez określony czas. Czy warto płacić za tego rodzaju powiadomienia? Prawdopodobieństwo, że zostaniemy ofiarami próby oszustwa jest niewielkie. Jeśli podejrzewamy jednak, że nasze dane wrażliwe mogły skądś wyciec, warto się ubezpieczyć alertem.