Nie wiesz, jaką wziąć pożyczkę?
Zostaw kontakt

Kredyt bez umowy na czas nieokreślony – czy to możliwe?

Kredyt bez umowy na czas nieokreślony – czy to możliwe?

Niegdyś problemy finansowe w przypadku braku stabilnej formy zatrudnienia oznaczały niechybne kłopoty. Dziś na całe szczęście kredyt bez umowy na czas nieokreślony dostaniemy nawet w banku. Znacznie bardziej niezawodne są jednak pod tym względem instytucje pozabankowe. Co musimy wiedzieć?

Czy da się dostać kredyt bez umowy na czas nieokreślony?

Kiedyś kredyt bez umowy na czas nieokreślony był mrzonką. Co więcej, nawet posiadanie stabilnej pracy nie stanowiło dla banków oraz instytucji finansowych odpowiedniego zabezpieczenia. Po wsparcie finansowe musieliśmy udawać się z żyrantem, czyli osobą gotową spłacać za nas zobowiązanie w momencie, gdy sami nie bylibyśmy w stanie regulować rat. Innym sposobem było udanie się do płacącego niewielkie sumy lombardu. Z biegiem lat sytuacja ta zmieniła się.

Formy zatrudnienia inne niż umowa na czas nieokreślony stały się w ostatnich latach nagminne. Nawet jeśli pracownicy woleliby stabilność, warunki rynkowe zmuszają ich do godzenia się na tzw. śmieciówki, czyli umowy zlecenia i umowy o dzieło. W dużej liczbie branż powszechne jest wypychanie ludzi na samozatrudnienie i zmuszanie do zakładania firm. Banki oraz instytucje pożyczkowe zdają sobie sprawę z tej sytuacji, dlatego coraz rzadziej rzucają kłody pod nogi osobom, które nie mają umowy o pracę.

Bez umowy najłatwiej będzie w instytucjach pozabankowych

Jeżeli chcemy dostać kredyt bez umowy na czas nieokreślony, najłatwiej będzie uzyskać pożyczkę w instytucji z sektora pozabankowego. Raczej nie powinniśmy nastawiać się na otrzymanie pieniędzy bez sprawdzania naszej historii kredytowej na polskich listach dłużników, ale forma zatrudnienia rzadko jest problemem. Znacznie istotniejsze są regularne wpływy na konto lub potwierdzenie ze strony pracodawcy, że zatrudnia nas i potencjalnie nadal będzie to robił, nawet jeśli w formie zleceniowej.

Czasami obejdzie się nawet bez zaświadczeń o dochodach. W instytucjach pozabankowych pomoc finansową znajdą również te osoby, które zatrudniane są na czarno lub opierają swoje dochody na świadczeniach socjalnych. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoje minusy. Jeśli nie będziemy w stanie spłacić pożyczki krótkoterminowej na czas, odsetki od chwilówki mogą urosnąć do niewyobrażalnych rozmiarów. Dlatego jeśli możemy, postarajmy się o kredyt bez umowy na czas nieokreślony w banku.

Kredyt na wyciąg z konta dostaniemy też w banku

Wspomniane już kłopoty ze zdobyciem potwierdzenia ciągłości zatrudnienia w licznych branżach powodują, że w banku również możemy uzyskać pożyczkę gotówkową nawet wówczas, gdy nie możemy pochwalić się umową na czas nieokreślony. Najlepszą opcją jest kredyt na wyciąg z konta, o który bez większych problemów powinniśmy ubiegać się w naszym banku. “Naszym”, czyli takim, w którym posiadamy rachunek osobisty i odnotowujemy regularne wpływy.

Oczywiście nie jest tak, że kredyt bez umowy na czas nieokreślony dostaniemy w banku od ręki. Instytucja taka zaoferuje go nam wyłącznie wówczas, gdy w ciągu ostatnich pięciu lat nie mieliśmy problemów z bieżącą spłatą zobowiązań ani terminowym uiszczaniem odsetek. Sprawdzane są bowiem wszystkie bazy dłużników takie jak BIK. Ponadto warto pamiętać, że całkowity koszt szybkiej pożyczki gotówkowej nawet w banku wiązać może się z wysoką prowizją i monstrualnym RRSO. Nie są to cechy wyłącznie sektora pozabankowego!