Nie wiesz, jaką wziąć pożyczkę?
Zostaw kontakt

Pożyczki pozabankowe na raty i nie tylko

Pożyczki pozabankowe na raty i nie tylko

Pożyczki pozabankowe, jak sama nazwa wskazuje, udzielane są bez udziału banków – wówczas kredyt przyznają inne instytucje finansowe bądź osoby prywatne. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm oferujących taką usługę. To dobre rozwiązanie zarówno dla osób fizycznych, jak i firm, jednak zalecana jest ostrożność w doborze właściwej oferty.

Pożyczki pozabankowe bez weryfikacji

Pożyczki pozabankowe bez sprawdzania baz dłużników są jak najbardziej możliwe i szeroko dostępne. Najważniejszą cechą jest niskie lub zerowe oprocentowanie – to dobra alternatywa dla kredytów pobieranych w bankach, które często narzucają wysoki procent. W przypadku pożyczek bankowych szczegółowo sprawdzane są wszelkie dokumenty; jeśli w przeszłości nie udało się oddać długu na czas, bank może odmówić udzielenia kolejnego.

Tymczasem pożyczki pozabankowe ze złą historią kredytową funkcjonują z powodzeniem, ponieważ nie wymagają przeprowadzenia tylu skomplikowanych procedur. Dla firm udzielających takich pożyczek nie ma znaczenia zdolność kredytowa, ich głównym wyznacznikiem i zarazem podstawowym narzędziem weryfikacyjnym jest czas spłaty, zwykle dość krótki, np. jeden miesiąc. Są to zatem pożyczki bez baz i zaświadczeń. Raport BIK – historia kredytowa – nie będzie konieczny.

Historia BIK – jak sprawdzić?

Jeśli jednak chcesz zerknąć do swoich danych w Biurze Informacji Kredytowej, wystarczy zarejestrować się na jego stronie i dokonać weryfikacji tożsamości. Dostęp do kopii informacji raz na 6 miesięcy jest bezpłatny.

Pożyczki pozabankowe prywatne – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli jesteś pewien, że musisz zdecydować się na pożyczkę pozabankową, musisz wiedzieć o najważniejszym:
wysokość kredytu zawsze ustalaj w stosunku do swoich możliwości. Dobrze się zastanów, jakiej kwoty potrzebujesz i nie zawyżaj jej. Pamiętaj, że musisz ją zwrócić w odpowiednim czasie.
Okres spłaty również musi być dostosowany do twoich zarobków. Upewnij się, że możesz zwrócić dług w wyznaczonym terminie. Pomóc mogą ci w tym specjalne przeliczniki internetowe, gdzie po wpisaniu kwoty i czasu spłaty będzie można zdecydować, czy taka forma jest dla ciebie korzystna. Zanim postanowisz skorzystać z usług konkretnej firmy, przeczytaj opinie na jej temat, by mieć pewność, że wybierasz właściwą, dokładnie czytaj umowy.
W razie nieprzewidzianych wydarzeń (jak np. utrata pracy), postaraj się znaleźć jakieś zastępcze rozwiązanie, np. wsparcie finansowe od kogoś z rodziny, nawet jeśli na podorędziu jest kredyt bez umowy o pracę na czas nieokreślony. To podstawowe zasady higieny pożyczkowej, które uchronią cię od poważnych problemów!

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych

Nawet jeśli twoja historia kredytowa ujawni niespłacony dług i wskaże, że część pensji pobierana jest odgórnie przez komornika, to nowe pożyczki pozabankowe nadal są w twoim zasięgu, w końcu to pożyczki bez baz i sprawdzania komornika. Należy tylko pamiętać, że kolejny kredyt zwiększy dług, trzeba być zatem pewnym, że dysponuje się wystarczającą ilością środków, by spełnić wymagania i nie martwić się goniącymi terminami.

Dla zadłużonych korzystnym rozwiązaniem będzie pożyczka pozabankowa pod zastaw – wystarczy posiadać jakąś nieruchomość (np. dom lub działkę mieszkaniową). Po spłacie długu klient może później wykupić nieruchomość. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności – lepiej unikać wysokiego oprocentowania – pożyczki pod hipotekę dla zadłużonych są jedyną opcją na kredyt, kiedy jesteś w BIK-u.

Umowa pożyczki pod zastaw – jak powinna wyglądać?

Przed podpisaniem umowy dobrze skonsultować jej treść z prawnikiem. Obecność notariusza sprawi, że obie strony, a w szczególności pożyczający, będą czuły się pewnie. Dokument powinien zawierać nie tylko całą kwotę pożyczki, ale także wysokość raty, oczywiście dostosowaną do indywidualnych możliwości. Dla zabezpieczenia, w miejscu, gdzie określony jest czas spłaty, może się znaleźć opis alternatywnego rozwiązania w przypadku przekroczenia terminu.

Przed sporządzeniem umowy należy dokładnie sprawdzić firmę, która ma udzielić pożyczki pod zastaw. Warto upewnić się, czy ma ona dobre opinie, jak długo funkcjonuje i czy kiedyś nie pracowała pod inną nazwą.

Pożyczki pozabankowe na raty

Nie trzeba się obawiać, że firma udzielająca kredytów poza bankiem zażąda natychmiastowej, pełnej spłaty długu – oczywiście można zdecydować się na taką formę, jednak zdecydowanie korzystniejsze jest rozłożenie wymaganej kwoty na raty. Podstawą jest dobrze spisana umowa, która uwzględni twoje możliwości.

Nie jesteś osobą prywatną, tylko prowadzisz własną działalność? W banku może być trudno o przyznanie kredytu, jako że twoje zarobki zostaną szczegółowo prześwietlone, uwzględniając nawet spadki sezonowe czy wartość nawiązanych współprac. Pożyczki pozabankowe dla firm są zdecydowanie łatwiejsze, przede wszystkim dlatego, że skraca się czas oczekiwania na decyzję, nie potrzeba też żadnych zaświadczeń.

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?

Tanie pożyczki pozabankowe – brzmi pięknie, ale nie należy zapominać o podstawowych środkach ostrożności. Zawsze dokładnie kalkuj swoje wydatki i przychody. Nie bierz większego kredytu niż jesteś w stanie spłacić i nigdy nie podpisuj umowy przed zapoznaniem się z działaniem danej firmy.

Dodaj komentarz