Nie wiesz, jaką wziąć pożyczkę?
Zostaw kontakt

Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna?

Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna?

Istniejące od 1997 roku Biuro Informacji Kredytowej stawia sobie za cel gromadzenie oraz udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz innych firm pożyczkowych. Z jednej strony jest to bardzo pomocne, z drugiej może wzbudzać nieco wątpliwości, co prowadzi do postawienia pytania. Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna?

Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz prywatnych banków. Stanowi główne źródło informacji kredytowej i gospodarczej w naszym kraju. Gromadzi i udostępnia dane o zobowiązaniach kredytowych i finansowych osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych.

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa, posiada ono w swojej bazie informacje o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz dane o historii kredytowej łącznie 1,4 mln firm, rolników i innych podmiotów, w tym o 845 tys. mikroprzedsiębiorców.

Do BIK-u przekazywane są informacje zarówno o kredytach spłaconych terminowo, jak i niespłaconych lub spłaconych z opóźnieniem, a także dane dotyczące wszystkich rachunków kredytowych, które prowadzą lub prowadziły banki i SKOK-i. Nie jest to więc standardowa lista dłużników, na której byłyby wyłącznie negatywne dane. Na podstawie takich informacji instytucje finansowe mogą ocenić ryzyko związane z przydzieleniem kredytu.

Jakie dane podaje się podczas rejestracji w BIK?

Podczas rejestracji w BIK podaje się następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer dokumentu tożsamości,
  • adres,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Oczywiście w trakcie zakładania konta należy zaakceptować wszystkie zgody na wykorzystanie oraz przetwarzanie danych osobowych podanych w BIK. Kolejnymi etapami natomiast są weryfikacja tożsamości osoby rejestrującej się oraz dokonanie przelewu identyfikacyjnego w wysokości 1 złotego. Podanie numeru konta bankowego jest w tym przypadku stuprocentowo bezpieczne.
Rejestracja w BIK możliwa jest także za pomocą listu poleconego, jeżeli dana osoba nie chce używać do tego Internetu. Niemniej należy mieć na uwadze, że taki wariant jest zdecydowanie bardziej czasochłonny i ogół procesu może zająć nawet ponad dwa tygodnie.

Rejestracja w BIK zwiększy twoje bezpieczeństwo

Można podejrzewać, że większość osób życzyłaby sobie, aby na temat ich historii kredytowej wiedziało jak najmniej osób. W efekcie może dość nieprzychylnie spoglądać na inne poza bankiem przedsiębiorstwo, które zyska dostęp do ich danych, które mogą sprawdzić w BIK za darmo raz na pół roku. Instytucja finansowa i tak wpisuje przecież klienta do BIK. Niemniej można wskazać wyraźne zalety bycia zarejestrowanym w BIK na własną rękę.

Dzięki alertom spada ryzyko wyłudzenia kredytowego. BIK przyśle komunikat, gdy ktoś będzie chciał wyłudzić kredyt lub pożyczkę, próbując użyć dane osobowe klienta banku. Ponadto w przypadku kradzieży lub zgubienia dowodu osobistego może go szybko zablokować w systemie, zyskując pewność, że informacje z dokumentu nie zostaną w niewłaściwy sposób wykorzystane. Wskaźnik BIK natomiast informuje zarejestrowanego w systemie na bieżąco o jego statusie przez cały rok, co pozwala na zyskanie lepszego poglądu na swoją sytuację kredytową czy inne działania finansowe.