Nie wiesz, jaką wziąć pożyczkę?
Zostaw kontakt

Jak sprawdzić czy ktoś ma komornika?

Jak sprawdzić czy ktoś ma komornika?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo trafić jest na jeden z krajowych rejestrów dłużników, wystarczy raptem niezapłacony mandat lub opóźniona zapłata za rachunek. Co więcej, wszystkie zadłużenia, wliczając w to zadłużenie komornicze, są informacjami jawnymi i łatwo dostępnymi. Wielu z nas chce przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy uprzednio sprawdzić pod tym kątem kontrahenta. W tym artykule podpowiemy jak sprawdzić czy ktoś ma komornika oraz w jaki sposób możemy uzyskać informację o tym, czy sami nie posiadamy jakiegoś niespłaconego zobowiązania finansowego.

Sprawdzanie własnych długów warto zacząć od baz dłużników

Sprawdzenie własnych długów warto rozpocząć od sprawdzania baz dłużników. Zalecamy ten krok nawet osobom, które mają całkowitą kontrolę nad swoimi finansami, chociażby w celu sprawdzenia, czy ktoś nie zaciągnął kredytu na nasze dane osobowe. Do najpopularniejszych list dłużników w Polsce należą:

  • BIG InfoMonitor, który jest najstarszą i najbardziej obszerną bazą zadłużeń w Polsce.
  • Krajowy Rejestr Długów. Tutaj możemy znaleźć informację o niespłaconych zobowiązaniach zarówno firm, jak i osób prywatnych. Jest to najczęściej sprawdzana przez banki i instytucje finansowe baza dłużników.
  • ERIF, który jest ulubioną bazą firm windykacyjnych. Trafiają tutaj informacje nie tylko o długach, ale też o nieterminowo spłacanych zobowiązaniach.
  • Biuro Informacji Kredytowej, które zostało powołane przez Związek Banków Polskich w celu kontroli tego, czy kredytobiorcy regularnie spłacają swoje zobowiązania.
  • Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości.

Warto pamiętać, iż sprawdzenie bazy KRD jest w pełni darmowe. Pobranie raportu z BIK bez rejestracji i innych instytucji tego typu jest możliwe bezpłatnie raz na sześć miesięcy.

Zadłużenie komornicze to informacja jawna. Jak je sprawdzić?

Najprostszym sposobem na uzyskanie informacji odnośnie do zadłużenia komorniczego jest sprawdzenie wyżej wymienionych baz dłużników. Jeśli okaże się, iż posiadamy jakieś niespłacone zobowiązania, to właśnie tam uzyskamy szczegółowe informacje, wliczając w to nazwę wierzyciela. W przypadku rozpoczęcia egzekucji komorniczej otrzymamy również stosowne powiadomienie listowne na adres zamieszkania.

Kolejnym z wariantów na sprawdzenie zadłużenia komorniczego jest napisane stosownego pisma do komornika z prośbą o informacje na temat stanu zadłużenia. W takim wypadku, pamiętaj o umieszczeniu swoich danych osobowych, danych wierzyciela, sygnaturze akt oraz określeniu wysokości zobowiązania i terminu jego spłaty. Komornik jest prawnie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na takie pismo, a przyda się ono również do jak najszybszego podpisania umowy o spłacie długu. Jeżeli od początku wykazujemy chęć współpracy, tym chętniej rozpatrzone zostanie pismo do komornika o rozłożenie na raty.

Jak sprawdzić, czy kontrahent nie ma długów lub komornika?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie kontrahenta jest skorzystanie z wszelakiej maści Biur Informacji Gospodarczych. Ich lista znajduje się we wcześniejszej części tego artykułu. Warto pamiętać, iż do uzyskania informacji o konsumencie potrzebna jest jego wcześniejsza zgoda. Ta zasada nie obowiązuje w przypadku firm, wobec których nastąpiło wszczęcie egzekucji komorniczej.

W przypadku przedsiębiorstw, które są wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym, możemy uzyskać informację o długach firmy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobranie takiego raportu jest bezpłatne. Przed podpisaniem umowy z inną osobą lub przedsiębiorstwem warto skorzystać z dostępnych narzędzi, aby dmuchać na zimne i nie przysporzyć sobie kłopotów finansowych przez nierzetelnego kontrahenta!